Filmy kolaboracja

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje kolaboracja. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

„Biała Odwaga” opowiada historię dwóch braci Górali – Maćka i Andrzeja. Po śmierci ich ojca, do której przyczynił się Andrzej, oraz utracie ukochanej Bronki, Andrzej opuszcza rodzinny dom. Na swojej drodze spotyka tajemniczego Wolframa, antropologa i wspinacza. Ten dzieli się z nim swoją alpinistyczną techniką i wiedzą o pragockim pochodzeniu Górali. Andrzej wraca do Zakopanego, wybucha wojna. Żeby uchronić Gorali od wojennej zagłady chce nakłonić ich do współpracy z Niemcami. Andrzej i Maciek stoją po dwóch stronach barykady. Konfrontacja braci jest krwawa i bolesna.
Jest to historia żydowskiej piosenkarki o imieniu Rachel. Udaje jej się uniknąć śmierci z rąk Niemców i przedostać na południe Holandii. Jesienią 1944 roku przyłącza się do holenderskiego ruchu oporu pod pseudonimem "Ellis". Chcąc zyskać uznanie wśród ruchu oporu przefarbowuje swoje włosy na blond i uwodzi niemieckiego oficera. W końcu jednak zostaje zdradzona przez kogoś z wewnątrz ruchu oporu i oskarżona o szpiegostwo. W 1945 roku zostaje oswobodzona... Rozpoczyna prywatne śledztwo by ustalić, kto ją zdradził.
Home School to tajemnicza szkoła, mieszcząca się w środku mrocznego, oddalonego od miejskiego zgiełku lasu. Co trzy lata otwierana jest nowa klasa, do której pozyskuje się uczniów o niezwykłej wiedzy, często z bogatych rodzin wpłacających niemałe sumy na rzecz placówki. Chociaż początkowo wydaje się, że jest to miejsce przyjaźnie nastawione do dzieciaków pragnących pogłębiać swoją wiedzę, to z czasem staje się ono więzieniem, pełnym bardzo restrykcyjnych zasad.


Jedna z nielicznych komedii o holocauscie. Opowiada historię włoskiego wieśniaka Guido, który trafia wraz ze swoim 4-letnim synkiem i ukochaną żoną do obozu koncentracyjnego. Mężczyzna wykorzystuje swoją bujną wyobraźnię po to, aby jego syn nie przekonał się o okrucieństwie wojny i tłumaczy mu, że jest to gra, a do zdobycia jest 1000 punktów... Śmieszna i mądra komedia, doceniona na wielu festiwalach, m.in. na festiwalu w Jerozolimie, gdzie został wybrany najlepszym filmem o holocauscie.
Józef (Polívka) oraz jego żona, Maria (Šišková), wiodą swój żywot pod reżimem Nazistów, podczas gdy ich żydowski sąsiad (Kassai) pojawia się w mieście po ucieczce z obozu. Para niechętnie zgadza się ukrywać młodego człowieka w małym ciasnym pokoju, niewygodna umowa pomiędzy nimi trwa przez kilka lat, cała trójka uczy się żyć w codziennym strachu przed odkryciem i skazaniem.
Po dwudziestu latach ujawnił się fakt bezsporny. Powszechnie szanowany mecenas z małego miasta podpisał listę konfidentów gestapo. Jedyny człowiek, którego musiał następnie wydać, został przez niego w porę uprzedzony. Mecenas szuka tego zadenuncjowanego – daremnie, człowiek ten nie żyje. Jego na wpół pomylona żona nic nie wie, nic nie pamięta.
Marion Steiner (Catherine Deneuve) myśli o sztuce, która będzie wystawiona w Teatrze Montmartre. Przejęła dyrekcję tego teatru, zastępując swojego męża, Żyda. Wszyscy są przekonani, że Lucas Steiner (Heinz Bennent) uciekł z Francji. W rzeczywistości ukrywa się on w podziemiach teatru.
Baśniowa opowieść z historią w tle. Niemcy, volksdeutsche, partyzanci i niezaangażowani – są obiektem drwiny, groteskowego a czasami tragicznego przedstawienia antybohaterów, którzy w zależności od sytuacji zmieniają poglądy… II wojna światowa, miasteczko Konewka. Władzę sprawują cztery osoby: burmistrz Hintz, gestapowiec Klempner, współpracujący z Niemcami Ślązak Grychtolik i były burmistrz Szafraniec… Odział gestapo zostaje zaatakowany przez partyzantów, którym przewodzi Kozub – były powstaniec śląski skazany na śmierć za udział w powstaniu… Agitacja burmistrza do podpisywania volkslisty ma udowodnić niemieckie pochodzenie miejscowości…
W 1930 roku w Paryżu Léon Galipeau (Michel Galabru), lekarz ogólny o wątpliwych kompetencjach, bada Louisa Martineta (Michel Serrault), 59-letniego kawalera. Przekonany, że jego wycieńczony pacjent ma najwyżej dwa lata życia, Galipeau przekonał swojego brata Émile'a (Jean-Pierre Darras), by nabył wiejski dom należący do Martineta w małej wówczas wiosce rybackiej: Saint-Tropez. Obaj bracia, pewni swoich interesów, zgadzają się nawet na indeksowanie dożywotniej renty według wartości, jak sądzą, bez przyszłości: w aluminium. Z biegiem lat Martinet nie tylko ma oko, ale także odzyskuje wigor i entuzjazm pod prowansalskim słońcem. Była to era boomu lotniczego: ceny aluminium rosły, renty dożywotnia rosły w nieskończoność, a rodzina Galipeau zniecierpliwiła się. Zmęczona czekaniem, aż Martinet umrze, snuje plany pozbycia się kłopotliwego rencisty. Niestety, z pomocą wydarzeń (II wojna światowa, Exodus, okupacja niemiecka, potem czystki) próby Galipeausów w celu wyeliminowania Louisa niezmiennie zwracają się przeciwko nim. Jeden po drugim, Galipeausy umierają pod zawsze szczerym spojrzeniem mężnego emeryta, stulatka.
W odległej chińskiej wiosce zdziesiątkowanej przez dwie wojny domowe i japońską inwazję, miejscowy chłop - Ma Dasan - zostaje zaskoczony przez chińskich żołnierzy, którzy zostawiają u niego w domu dwa duże worki. W jednym jest japoński żołnierz, a w drugim jego chiński tłumacz. I tak spokojnie mija pół roku. W międzyczasie Ma Dasan i jego kochanka, młoda wdowa, starają się zadbać o więźniów, co owocuje wytworzeniem się między nimi swego rodzaju więzi. Czas dalej płynie, we wsi jest coraz mniej jedzenia, a mieszkańcy zaczynają szukać winnych.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…